Triffid Nedir?

Triffid, uzun boylu, hareketli, çok çabuk yayılabilen, oldukça zehirli bir bitki türüdür. Ve tabii ki kurgusaldır. İlk kez John Wyndham tarafından, Triffidlerin Günü için yaratılmıştır. Tabii sonradan bununla yetinmemiş, Triffidlerin Günü’ne ait birçok uyarlamada da kendisine yer bulmuştur. Çabuk yayıldığını söylemiştik!

1951’den, yani roman yayımlandığından itibaren de özellikle İngiltere’de, triffid kelimesi her türlü ilginç, alışılmadık ve aşırı büyümüş bitkiye yakıştırılan bir sıfat haline gelmiştir.

Ortaya çıkışı:

Bitkinin ortaya çıkışı, kitapta dahi tam anlamıyla açıklığa kavuşmamıştır. Başkahramanımız Bill Masen da, kendi fikrini şu satırlarda belirtir:

Kitaplarda, triffidlerin aniden ortaya çıkışı hakkında bir sürü spekülasyon bulabilirsiniz. Bunların çoğu saçmalıktır. Triffidler, pek çok cahil kişinin inandığı gibi bir anda ortaya  çıkmış değildir. Bir nevi ziyaretçi bir tür –insanlar alışkanlıklarını değiştirip terbiyesini takınmazsa dünyayı ele geçirecek daha kötü bir şeyin habercisi– oldukları teorisi de pek tutmamıştır. Diğer, daha zorlu dünyalarda gelişmiş dehşet verici yaşam biçimlerinin, uzayda süzülerek gelmiş tohumları da değildirler. En azından ben öyle olmadıklarından eminim.

Yazar John Wyndham ise bunu daha çok Sovyet çılgın biliminsanı Trofim Lisenko ile bağdaştırır, ancak bu konuda da kesin konuşmaz. Tabii özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası politikada, Rus tehdidine yönelik önemli bir göstergedir bu. Kitaba göre bitki, ilk kez insanlar tarafından radyasyon ile türetilir, zira tohumları ve yağı son derece besleyicidir. Ancak daha sonra Rusya’dan kaçırılmaya çalışılırken bir uçak kazası olur, kaza sonucunda da tohumlar dört bir yana saçılır. Sonunda yavaş ve emin adımlarla, triffidler yayılmaya başlar…

Triffid kelimesi de, Latince “üç” anlamına gelen “tri” ile aynı köktendir. Bitkinin hareket edebilen üç bacağı olduğu için insanlar böyle bir isim seçerler.

Özellikleri:

John Wyndham'ın kendi triffid tasarımı.
John Wyndham’ın kendi triffid tasarımı.

Triffidler, yine romana göre, üç ana parçadan oluşur: Kök, gövde ve taç kısmı. Yani tipik bir bitki gibi. Onları türdeşlerinden ayıran özellikleri ise elbette, yürüyebiliyor oluşlarıdır! Köklerini koltuk değneği ve sakat bir ayak misali sürüye sürüye, yavaş da olsa istedikleri kadar hareket edebilirler.

Bir diğer önemli özellikleri, bitkilerin etobur oluşudur. Taçlarından çıkan uzun ipliksi dil benzeri uzuvlarıyla, yüksek derecede etkili zehirlerini insanlara bulaştırır, kurbanları bayılınca da onları bir güzel sömürürler.

Çok sonradan öğrenilmiş bir başka önemli özellikleri de, gövdelerinden uzanan tahta çubukları tıkırdatarak, birbirleriyle iletişim kurabilmeleridir.

Ortalama bir Avrupalı triffid, iki metreyi aşabilir. Tropik bölgelerde büyüyenler ise üç metreye kadar büyüyebilirler!

Triffidler, son derece zeki ve ölümcül bitkilerdir. Okurlarımızın, herhangi bir triffidi gördüklerinde acilen oradan uzaklaşmaları, en büyük tavsiyemizdir!

 

Kitabın 1963 uyarlamasındaki triffid tasarımı.
Kitabın 1963 uyarlamasındaki triffid.
1981 yılındaki uyarlamadan bir triffid...
1981 yılındaki uyarlamadan bir triffid…
2009 uyarlamasındaki triffidler.
2009 uyarlamasındaki triffidler.